Tasty Tuesday: Homemade Almond Milk

We drink a lot of almond milk in our family. My top choice brand is Pacific Natural Foods Organic, Unsweetened Almond milk which sells for $2.70 a quart in my area. That is $10.80 a gallon…wowzers! Once I did the math and realized how expensive it was, I decided I really needed to start making my own. Especially considering it’s ridiculously easy to make. It literally takes 2 ingredients and about 5 minutes to make your own almond milk. The trickiest part of it is finding almonds at the best price possible because raw organic almonds can be kind of expensive. However I calculated that for the brand of almond milk I like to buy as long as I purchased almonds for under $11 a pound, it was cheaper to make my own versus buying it. Most of the time I pay about $7 a pound for organic almonds, so it is significantly cheaper to make my own.

There are other benefits to making your own almond milk besides saving money. For example there is virtually no packaging involved. Almonds tend to come in very minimal packaging as opposed to the cartons that almond milk comes in. As with most homemade foods, the flavor of homemade almond milk is far superior to store bought varieties. Additionally more of the nutrients remain intact when it’s made fresh and consumed raw. Another added bonus is you are left with a blob of almond pulp that can actually be used in a variety of different ways/recipes.

So how does one make their own almond milk? It’s as simple as blending 1 cup of almonds and 4 cups of water together for 2 minutes. Then use a cheesecloth to strain the pulp. That’s all! I promise it really is that simple. If you want to add a dash of vanilla and sweeten it to taste you can, however it is quite creamy and delicious all on its own.

Step one: Add one cup of raw almonds and four cups of water to blender.

Step two: Blend for two minutes

Step three: Strain over a bowl covered with cheesecloth. After straining, you may want to gather the fabric and squeeze out any remaining milk. Also some people consider this step optional and don’t strain their almond milk. It really is a matter of personal preference.

Step four: Enjoy! Keep in the fridge and consume within 3-4 days.

This is what the pulp looks like. It will keep in the fridge for a few days or you can freeze it to use at a later time.

Do you make your own nut milk? Any tips to share?

-Sarah

Tags: , , , , , , , ,

13 Responses to “Tasty Tuesday: Homemade Almond Milk”

  1. amber says:

    omg!!! i have twin girls and we buy 3 quarts of almond milk every other day where i live it costs $3.98 a quart!!! $3.98!!!!! times 3 i dont even want to know how much i will save using this, thank you so much for posting this Sara i was always afraid to look at how ‘hard’ it would be to make my own but this is crazy easy. i almost want to cry for all the money i have wasted so far

    • Sarah says:

      Almost $4 a quart!?!? That’s sooo expensive! Making your own will definitely be cheaper than that. Happy milk-making to you!! Let us know how it goes. 🙂
      Sarah

  2. Ashley says:

    I tried almond milk about a year ago…vanilla flabored i think & it didnt taste very well…could it have been the brand…im trying to find a milk alternative because i just figured out i have milk allergies and my 3 month old son does too…im scared to try soy milk because im not a tofu fan…..is the homemade a total different taste than store bought?

    • Sarah says:

      I think the taste of homemade almond milk is sooo much better than store-bought varieties. However if you are newer to transitioning to cow’s milk alternatives, it might take some getting used to the different flavor of the milk? You could try experimenting with the flavor (by adding vanilla or a sweetener or even cinnamon) to make it to your own individual liking, particularly if you are planning on drinking it solo. I tend not to drink straight almond milk…I add it to smoothies, oatmeal, etc so flavors get added at that time which is why I like to leave mine plain when making it. And I agree with you on the soy milk…we don’t use it either.
      Coconut milk or rice milk might be an enjoyable option for you to try? However I believe almond milk is better alternative from a nutritional standpoint.
      Take care,
      Sarah 🙂

    • Sarah B. says:

      Soy milk doesn’t taste at all like tofu! Your best bet is to try several different brands and varieties of non-dairy milk to see which one your family enjoys. Rice milk, oat milk, and hemp milk are all other good alternatives. If you go for store bought, the refrigerated cartons tend to taste better than the non-refrigerated varieties, in my opinion.

  3. Jessica says:

    Where did you find a pound of almonds organically grown for under $7?

    • Sarah says:

      I have noticed that food prices vary quite a bit from state to state and I happen to live in an area where food is a bit cheaper (from my observations and travels). At Trader Joe’s here in AZ they sell a 12oz bag of raw organic almonds for $5.50 which calculates to $7.20 a lb. That is the best price I can find locally except for occasionally when they are on sale at other places. Another great option is to buy in bulk at places such as http://www.azurestandard.com/. They offer a few different varieties of organic almonds, some as cheap as $5.60 a pound if you buy in large quantities. I have bulk ordered from them a few times (not just nuts but dried beans, rice, seeds, oats, etc) Participating in co-ops such as this seems to offer the best prices on many foods that large grocers carry in limited quantities and sell for high prices. Best wishes!
      -Sarah

  4. Monica says:

    My youngest loves milk. She likes coconut milk and almond milk too, but the cost was too much for me. She’s killing me with all the milk she drinks though. I might have to try this. Now you need to give some recipes for what to do with that leftover pulp ;).

  5. Riannon Mendoza says:

    You could use the pulp to make almond butter. Delicious!!!

    • Sarah says:

      Yummy! A great idea since raw, organic almond butter is almost cost prohibitive tp buy from the store…it’s sooooo expensive! Thanks for sharing. 🙂
      -Sarah

  6. Ali says:

    Yum! I will try this tomorrow!
    What do you do with the pulp?